Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Historia ŚDS

Historia powstania ŚDS

 

         Środowiskowy Dom Samopomocy w Lucynowie powstałw pomieszczeniach po byłej szkole podstawowej w Lucynowie.

W 2002 roku Starostwo Powiatowe w Słupcy realizowało program „Domino”, dzięki któremu można było dostosować pomieszczenia parteru budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki partycycypacji części kosztów przez Urząd Gminy Ostrowite  przystosowanie zostało przeprowadzone  sprawnie i szybko.  Po uzyskaniu środków finansowych z Urzędu Wojewódzkiego na prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w marcu 2003 roku ŚDS rozpoczął działalność.

Pierwszy miesiąc funkcjonowania charakteryzował się tym, iż poszukiwano chętnych do uczestnictwa  w zajęciach. Dane o osobach niepełnosprawnych kierownik ŚDS uzyskał z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz od lekarza rodzinnego z Ostrowitego.

Dzięki intensywnym poszukiwaniom od kwietnia 2003 roku zajęcia w ŚDS rozpoczęło 3 pierwszych uczestników. W czerwcu 2003 roku liczba uczestników ŚDS powiększyła się do 11 osób. Rodzice dzieci niepełnosprawnych początkowo niechętnie rozważali  uczestnictwo swoich dzieci w zajęciach oferowanych przez ŚDS. Jednak pozytywna opinia innych rodziców, których dzieci już uczęszczały  na zajęcia przekonała ich o zasadności skierowania  ich do ŚDS. W sierpniu 2003 roku liczba uczestników wzrosła do 21 osób.  Z uwagi na fakt, iż liczba miejsc w ŚDS wynosi 40 osób a potrzeby na terenie Gminy Ostrowite zostały już zaspokojone kierownik ŚDS rozpoczął poszukiwania osób chętnych do uczestnictwa w zajęciach  na terenach innych gmin.

We wrześniu 2003 roku na zajęcia w ŚDS uczęszczały już 3 osoby z tereny Gminy Słupca oraz 5 osób z terenu Gminy Kazimierz Biskupi. W ciągu dalszego funkcjonowania ŚDS przybyła jeszcze 1 osoba z terenu Gminy Powidz, 1 osoba  z terenu Gminy Strzałkowo oraz 1 osoba  z terenu Gminy Golina.

Jednocześnie z pozyskiwaniem uczestników w ŚDS rozpoczęła się już praca merytoryczna z uczestnikami. Jako pierwsza powstała pracownia plastyczna. W późniejszym czasie powstawały pracownie – rękodzielnicza, gospodarstwa domowego oraz ogrodnicza.

W ŚDS powstał Zespół Wspierająco- Rehabilitacyjny, którego zadaniem jest ocena stanu funkcjonowania uczestnika przebywającego w ŚDS. Zadaniem zespoły jest także organizacja imprez okolicznościowych i cała paleta zadań związanych z rehabilitacją społeczną uczestników.

W 2003 roku zorganizowano pierwsza wycieczkę do ZOO w Poznaniu. Wszystkim uczestnikom i ich rodzinom  spodobała się taka forma spędzania czasu wolnego, a organizacja wycieczek od tego momentu została na stałe wpisana do planu zadań Zespołu Wspierajaco-Rehabilitacyjnego  działającego przy ŚDS.

W 2004 roku proces organizacji pracy merytorycznej w ŚDS został  już ukształtowany. Nadeszła wiec pora  na intensywne poszukiwania nowych wyzwań, sponsorów i na próby zaspokojenia pojawiających się nowych potrzeb naszych uczestników.

Na przestrzeni lat udało nam się wyremontować również piętro budynku, które z powodzeniem zostało zaadaptowane na nowe pracownie. Wzbogaciliśmy się również o windę, która ułatwia osobom niepełnosprawnym codzienne funkcjonowanie.

Na przestrzeni 15 lat funkcjonowania zatrudnialiśmy  różnych specjalistów, których praca zabezpieczała potrzeby naszych podopiecznych byli to: rehabilitanci, pielęgniarki, logopeda, pedagodzy, psycholodzy.

W zależności jak zmieniały się potrzeby naszych podopiecznych zmieniała się także specyfika naszej pomocy i pracy. Niezmienna pozostała jednak terapia zajęciowa nacechowana indywidualnym podejściem do każdego podopiecznego.

Na przestrzeni lat odbyliśmy wiele wycieczek miedzy innymi do: Trójmiasta, Ciechocinka, Torunia, Bydgoszczy, Warszawy, Zakopanego, Poznania, Kórnika, Biskupina, Rogowa, Gniezna, Karpacza. Wszystkie udane i bardzo potrzebne.

Bardzo potrzebny dla ciągłości pracy ŚDS był dowóz uczestników. Na początku naszej pracy podopiecznych dowoziły firmy zewnętrzne. Jednak ceny za usługi wzrastały i trzeba było poszukać alternatywnego wyjścia. Pierwszym naszym autem był Fiat SCUDO zakupiony ze Środków Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Służył nam wiele lat. Niestety duża liczba przejeżdżanych dziennie kilometrów przyczyniła się do szybkiego zużycia auta. Powstała konieczność zakupu następnego samochodu. Z pomocą przyszli radni gminy Ostrowite oraz Wójt Gminy Pan Henryk Tylman. Przy współudziale środków PFRON administrowanych przez Powiatowe centrum Pomocy Rodzinie w Słupcy Gmina Ostrowite zakupiła nasz obecny samochód, którym uczestnicy codziennie podróżują na zajęcia.

Spoglądając wstecz widzimy przede wszystkim dobre rzeczy, które nas spotykały. Były jednak i sytuacje trudne, smutne i bardzo je wszyscy przezywaliśmy. Do takich należą odejścia naszych uczestników i osób zaprzyjaźnionych. Życie jak rzeka płynie i zabiera z nurtem tych których kochamy. W pamięci naszej pozostają wszyscy nasi uczestnicy, których już nie zobaczymy. Pamiętamy także o rannych Gminy Ostrowite, którzy odeszli i przede wszystkim o  Ś.P Wójcie Aleksandrze Szczepankiewiczu, który tworzył nasz Dom i był nam bardzo przychylny.

 

Nasza historia ciągle się pisze a codzienne zajęcia, terapia, wspólne spędzanie czasu dostarcza nam niesamowitych wrażeń.

Mamy nadzieję na dalsze lata spędzone w Środowiskowym Domu Samopomocy z przyjaciółmi i cudownej przyjacielskiej atmosferze.

Bo dla nas liczy się przede wszystkim  człowiek. Taką zasadę wyznajemy i w tym duchu czekamy az zapiszą się kolejne karty naszej historii.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny